TT60N16SOFHPSA1
Product Categories
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
TT60N16SOFHPSA1
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Tray
Voltage - Off State : 1.6 kV
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 55 A
Mfr : Infineon Technologies
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 90 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 2.5 V
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 100 mA
Structure : Series Connection - All SCRs
Package / Case : Module
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 1500A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) : 250 mA
Base Product Number : TT60N16
Number of SCRs, Diodes : 2 SCRs
Description : SCR MODULE 1.6KV 90A MODULE
Stock : In Stock
Shipping Method : LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union,
Model Number : TT60N16SOFHPSA1
Contact Now
SCR Module 1.6 kV 90 A Series Connection - All SCRs Chassis Mount Module